Kurulum | Next Level Engineering

SERVİS VE DESTEK / KURULUM

Türkiye genelinde kurulum hizmetleri sunuyoruz.

Kurulum Öncesi

NLE teknisyenleri kioskların konumlanacaği lokasyonları önceden ziyaret eder ve çevre kosullarının uygunluğunu denetler.

Teknsiyenlerimiz lokasyon ziyaretleri sırasında üst yönetime iletilecek raporlamayı yapar, lokasyonun digital fotograflarını çeker ve lokasyondaki yetkililer ve servis operatörleri ile gerekli kontakları kurar.

Bütün toplanan bilgiler yönetim tarafından incelenir ve raporlanarak musterilerimize sunulur. Bütün bu uygulamanın amacı kiosk konumlandırma sürecini düzenlemek ve birikimlerimizi müşterimize iletmektir.

Test ve Çalıştırma

NLE, Türkiye genelinde kiosk’larımız için test ve çalıştırma hizmetleri sunmaktadır. Test ve çalıştırma hizmetleri tipik olarak
aşağıda belirtilenleri içermektedir:

  • WAN ping testleri ve NOC teyidi
  • LAN bağlantı testi
  • Ambalajdan çıkarma, kurulum ve/veya yerine sabitleme ve temizlik
  • Ekipman (Kiosk, Dijital İşaretler) bağlantı testi
  • Çevirme ve devre bağlantısı doğrulaması

Önleyici Bakım (OB)

NLE müşterilerimizin ekipmanlarının bakım ve servisini rutin olarak gerçeklestirmektedir. Buradaki amacımız ileride daha büyük maliyetler çıkaracak arızaları önceden görüp önlem almak ve işinizin aksamadan devam etmesini sağlamaktır.

Ayrıca Rutin kontrol takviminin oluşturulması ekipmanlarınızın temiz kalmasını ve ileride acil müdahale gerektirecek problemleri önceden görüp çözüm üretebilmenizi sağlamaktadır.

Yerinde Servis

Yerinde servis müşterimizin kiosk konumlandıracağı lokasyonu seçmesinde rol oynayan büyük bir etkendir. Sipariş sırasında seçtiğiniz garanti türüne bağlı olarak, kiosk yerinde teknik servis anlaşması içerebilir. Bu anlaşma ile eğer değiştirilmesi gereken bir parça var ise, saha teknisyenimiz gerekli değişimleri yerinde gerçekleştirebilir.

Hızlı Çözüm

Saha teknisyenlerinden oluşan ağımız sayesinde Türkiye’nin herhangi bir yerindeki kiosk’unuzu tamir etmeye hazırız. Yapmanız gereken tek şey, servis masamız ile görüşmek için şirketimizi aramaktır; teknisyenlerimiz herhangi bir sorunu tipik olarak 10 dakika veya daha kısa bir sürede değerlendirebilmekte ve çoğu kez sorunların %90’ını telefon üzerinden çözebilmektedir.

Saat Ücreti Üzerinden Teknisyen Tahsisi

Standart garantiye sahip olan kiosk satın almaya karar verdiyseniz veya garantiniz sona erdiyse, saat ücreti üzerinden size bir saha teknisyeni yönlendirebilmekteyiz. Fiyatlandırma ve detaylar için lütfen müşteri hizmetleri uzmanı ile irtibata geçin.